Wczoraj w Pyskowicach kolejna starsza osoba padła ofiarą oszustwa. Kobieta podająca się za pracownicę ZUS-u okradła osiemdziesięcioletnią pyskowiczankę.

Starsza pani wróciła do mieszkania z zakupów. Tuż po zamknięciu drzwi usłyszała pukanie, otworzyła. W progu stała kobieta w średnim wieku, która poinformowała, że emeryci dostają rewaloryzację i ona taką przyniosła. Jednakże, aby mogła ją wypłacić potrzebuje od starszej pani reszty w kwocie około 130 złotych, gdyż ma przy sobie same grube pieniądze. Pyskowiczanka wpuściła kobietę do środka, następnie poszła do innego pomieszczenia po pieniądze. Gdy wróciła do przedpokoju, fałszywej pracownicy już nie było. Złodziejka początkowo schowała się w drugim pokoju, a następnie wykorzystując nieuwagę właścicielki mieszkania z pomieszczenia, gdzie były przechowywane pieniądze  ukradła resztę gotówki i uciekła.

Starsza pani szybko zorientowała się, że została okradziona i zaczęła wzywać pomocy. Usłyszały to stojące na parterze budynku inne lokatorki, które widząc uciekającą złodziejkę również wszczęły alarm. Jedna z nich dodatkowo  rozpoczęła za sprawczynią pościg. Dołączyła się do niej inna pyskowiczanka. Kobiety złapały złodziejkę i wezwały policję. Oszustka została zatrzymana,  pokrzywdzona odzyskała pieniądze.  Sprawczyni  usłyszała zarzut popełnienia przestępstwa z art. 278 kodeksu karnego, dobrowolnie poddała się karze.

Tym razem historia z fałszywą tożsamością zakończyła się szczęśliwie. Należy pamiętać, że oszuści i złodzieje wciąż modyfikują metodę na tzw. „wnuczka” i szukają łatwego zarobku. Policja przypomina, że pracownicy urzędów państwowych nie pobierają  opłat w domach, nie roznoszą sami  należnych pieniędzy.  Większość rozliczeń odbywa się drogą bezgotówkową.

źródło: KMP Gliwice
fot. pixabay

5 KOMENTARZE

  1. A po co czepiać się słowa „staruszka”, akurat to w przekazie jest najważniejsze? – dalszy jest o wiele ważniejszy – poczytaj zamiast szukać „kija na przeciwnika”.

  2. Wciąż ufamy ludziom podającym się „z urzędu” – pani miała sporo szczęścia dzięki sąsiadom, którzy wszczęli alarm i pomogli oszustkę schwytać. Moi sąsiedzi choćby się waliło i paliło żaden by nie interweniował. Pozazdrościć takich.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here