Minister zdrowia Adam Niedzielski bierze udział w sztabie kryzysowym wojewody śląskiego.Omawiana jest bieżąca sytuacja epidemiologiczna. W posiedzeniu uczestniczy także marszałek województwa Jakub Chełstowski.

– Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że sytuacja na Śląsku jest krytyczna pod względem zachorowań, hospitalizacji i perspektyw. Te moce przeznaczane na walkę z covidem powoli się wykańczają – powiedział dzisiaj na konferencji prasowej przed Śląskim Urzędem Wojewódzkim minister Adam Niedzielski.

Jak powiadomił minister ustanowiono nowe zasady dotyczące przenoszenia pacjentów do innych województw. – Planujemy relokować do 170 pacjentów do końca tygodnia. Będziemy chcieli oprócz transportu kołowego zastosować również transport lotniczy – w stan gotowości zostały postawione wszystkie załogi ratowniczego na południu Polski. Z trybu pracy standardowej przechodzą do trybu 24-godzinnej.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe jest przygotowane do transportu pacjentów w najcięższym stanie, gdyż posiada wyposażone swoje śmigłowce w odpowiednią instalację, które również pacjenta intubowanego pozwalają przewieźć na dowolną odległość w skali kraju. Również wojsko zadeklarowało możliwość wsparcia w tym zakresie. Sytuacja na Śląsku jest bardzo trudna. To już jest właśnie ten moment, kiedy problemy nie mogą być rozwiązane w skali pojedynczego regionu, stąd współpraca i zaangażowanie innych województw we wsparcie dla Śląska.

– Dzisiaj ponad 6 tysięcy nowych przypadków w województwie śląskim, to jest najwyższa liczba w odniesieniu do wszystkich fal, które miały miejsce w regionie. Niestety, liczba ta pokazuje dalej bardzo wysoką dynamikę wzrostu zachorowań – powiedział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas konferencji prasowej w Katowicach.

– Jeszcze raz chcę zaapelować do mieszkańców naszego regionu o to, żeby ten okres, bardzo trudny również dla nas, móc przede wszystkim przeżyć w tym absolutnym reżimie sanitarnym. Abyśmy dali szansę sobie, dali szansę naszym bliskim, dali szansę wszystkim tym, którzy być może będą potrzebować pomocy.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here