Niegospodarność w Onkologii? Sprzęt o 9 mln droższy

Trwają prace związane z wdrażaniem do użytku rewolucyjnego TrueBeam.

Niestety w sprawie sprzętu, który ma ratować życie rozpętała się burza. Pojawił się bowiem zarzut niegospodarności. I to całkiem sporej, gdyż ten sam aparat zakupiony w Gliwicach za 17 mln złotych w Warmińsko-Mazurskim Centrum Onkologi kosztował 8 mln.

„TrueBeam” to system do leczenia raka o submilimetrowej dokładności, o największej aktualnie dostępnej szybkości napromieniania. Może być zastosowany do napromieniania dowolnych nowotworów, kwalifikujących się do radioterapii, zlokalizowanych w dowolnym miejscu w organizmie pacjenta. 

Dyrektor Instytutu Onkologii Prof dr hab. med. Bogusław Maciejewski wydał oświadczenie, w którym odpowiada na stawiane zarzuty.

W dniu 2.07.2012 roku Instytut Onkologii w Gliwicach wystosował do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w Warszawie zawiadomienie o wszczęciu postępowania w trybie zamówienia publicznego z wolnej ręki na zakup akceleratora TrueBeam zgodnie z art.67 ust. 1 pkt. 1 ppkt. a i b ustawy z dnia 29.01.2004 r. Prawo Zamówień Publicznych wraz z uzasadnieniem. UZP nie zakwestionował wyboru w/w procedury. Odpowiednie zaświadczenie wysłano do europejskiego biuletynu zamówień publicznych w Luksemburgu.

Uzasadnienie decyzji:

Instytut Onkologii w Gliwicach od 20 lat konsekwentnie budował i rozszerzał zintegrowaną linię radioterapii jedynie w oparciu o aparaturę firmy Varian Medical Systems. Taka polityka zapewnia największą precyzję planowania i realizacji leczenia promieniami zgodnie z odniesieniem do wysokospecjalistycznych technik napromieniania (stereotaksja, IMRT, bramkowanie oddechowe) i w konsekwencji zapewnia najwyższą skuteczność leczenia i najniższe ryzyko poważnych odczynów popromiennych oraz zapewnia chorym ciągłości leczenia promieniami, co jest niezbędnym warunkiem bezpieczeństwa i powodzenia prowadzonego napromieniania chorych.

1. Podstawą decyzji o zakupie akceleratora TrueBeam była konieczność wymiany wyeksploatowanego przez 16 lat i technologicznie przestarzałego przyspieszacza Clinac, również w/w firmy. Firma Candela jest jedynym w Unii Europejskiej oficjalnym autoryzowanym przedstawicielem firmy Varian Medical Systems na Polskę.

2. Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie, procedura zakupu z wolnej ręki jest najkorzystniejszym postępowaniem umożliwiającym negocjację ceny co przeprowadzono uzyskując ostateczną cenę 17 129 629,63 zł. netto. Zakupiony akcelerator jest jednym z kilku pierwszych w świecie najnowocześniejszych przyspieszaczy i jedynym tak skonfigurowanym urządzeniem dla potrzeb Instytutu.

3. W styczniu 2013 r. Instytut Onkologii w Gliwicach uzyskał informację, że pod koniec 2012 roku Centrum  Onkologii w Olsztynie zakupiło od firmy Candela akcelerator TrueBeam za kwotę 8.28 mln zł. Oświadczam, że Instytut Onkologii w Gliwicach nie posiadał w trakcie negocjacji cenowej zakupu rzeczonego akceleratora żadnej informacji dotyczącej ceny urządzenia później zakupionego przez ośrodek w Olsztynie.

4. W zaistniałej sytuacji toczą się postępowania wyjaśniające i kontrolne.

5. Instytut Onkologii w Gliwicach wszystkie dotychczasowe procedury przetargowe i zakupy z wolnej ręki prowadził i nadal prowadzi z pełną starannością merytoryczną i formalno-prawną. W ramach działalności z wysokospecjalistycznej radioterapii (do 8000 chorych/rok) rzecznik praw pacjenta i NFZ nie mieli dotychczas zastrzeżeń do jakości świadczeń. Od szeregu lat sytuacja finansowa Instytutu jest prawidłowa z zachowaniem płynności finansowej i wszystkie inwestycje aparaturowe oraz medyczne są realizowane dla dobra chorych.

 

 

 

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje