Trzech nietrzeźwych kierowców i jeden pod wpływem narkotyków to wynik z ostatniego weekendu. Czynności w sprawach trwają.

Wszyscy odpowiedzą za popełnienie przestępstwa, jakim jest jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Wiąże się to z utratą uprawnień i zakazem kierowania pojazdami mechanicznymi na minimum 3 lata.

W ciągu ostatniego weekendu policjanci zatrzymali aż 4 kierujących, którzy prowadzili pojazdy pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego. Policyjne radiowozy poza urządzeniami do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu wyposażone są również w urządzenie do wykonywania szybkich testów na obecność narkotyków. Przyrząd ten jest w stanie wykryć większość narkotyków m.in. amfetaminę, kokainę lub marihuanę. Te urządzenia, a także determinacja policjantów pozwala na eliminowanie kierujących, którzy jadąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków, są zagrożeniem dla siebie i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Do pierwszego zatrzymania doszło w piątek po południu na ul. 3 Maja. 42-letni mężczyzna, posiadając sądowy zakaz kierowania samochodami osobowymi, kierował oplem i mając w organizmie 0,66 promila alkoholu, spowodował kolizje z samochodem marki Toyota.

Do drugiego zatrzymania doszło w nocy z piątku na sobotę, na ul. Gdańskiej. Tam 42-letni obywatel Ukrainy, prowadził samochód marki Skoda. W trakcie policyjnych czynności okazało się, że miał 2,19 promila alkoholu w organizmie. Mężczyźnie zatrzymano prawo jazdy kategorii B i C.

Trzeci kierowca zatrzymany został na zabrzańskim odcinku A4, przez policjantów z Komisariatu Autostradowego Policji w Gliwicach. Był to 28-letni kierowca forda, który swoim samochodem jechał, nie mając do tego uprawnień, a przeprowadzone badanie wykazało, że w organizmie miał 0,96 promila alkoholu.

Ostatni z zatrzymanych to 30-letni mieszkaniec Zabrza, który w sobotę wieczorem jechał audi, będąc pod wpływem narkotyków. Mężczyzna został zatrzymany na ulicy Bytomskiej przez patrol wywiadowców z zabrzańskiej komendy. W trakcie czynności policjanci poza ustaleniem, że znajduje się pod wpływem narkotyków, znaleźli przy nie marihuanę.

Zabrzańscy policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat więzienia i zakaz prowadzenia samochodów. Ponadto sąd obowiązkowo orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej, niż 5 tys. złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy prowadziła w stanie nietrzeźwości, oraz nie mniejszej, niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem pod wpływem alkoholu lub środka odurzającego.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here