Nie ma chyba w Gliwicach osoby zafascynowanej jazzem, która nie słyszałaby o centrum kultury Jazovia. Fanatycy czarnej muzyki przez kilka miesięcy w roku znajdą w tym miejscu ucieczkę od codzienności, trafią prosto do krainy starannie wypieszczonych dźwięków i osobliwych harmonii. Lokal mieszczący się w kamienicy przy rynku najbardziej znany jest z cyklicznych imprez w ramach festiwalu Palm Jazz. Za każdym razem, gdy ktoś pociąga za strunę, dmie w instrument lub dotyka klawiszy wykwintnego fortepianu marki Steinway & Sons sala koncertowa wypełnia się po brzegi spragnionymi muzycznego kunsztu słuchaczami. Jednak Jazovia to nie tylko jazz – to wszystko, co związane z muzycznymi poszukiwaniami.

2 lipca wystartowała druga część festiwalu Filharmonia 2016. Hitem pierwszego, kwietniowo-czerwcowego segmentu był koncert Discovery & Movie, urozmaicony przez wprowadzający w trans głos Krystyny Czubówny. Przeciwnikom eksperymentów organizatorzy zaproponowali m. in. nieśmiertelną Krystynę Prońko z akompaniamentem fortepianu oraz młodą i utalentowaną Monikę Borzym.

jazovia

Drugą, lipcową część Filharmonii rozpoczął koncert grupy Cluster Ensemble – słowackich muzyków, którzy zasłynęli z gry na 6 fortepianów! Jednak im dalej, tym lepiej! 9 lipca w centrum kultury będzie można usłyszeć Marcina Wyrostka. Wirtuoz akordeonu i zwycięzca drugiej edycji „Mam talent” uchyli nam rąbka swego muzycznego świata. Kilka dni później za fortepianem usiądzie finalista konkursu Chopinowskiego Szymon Nehring, a 15.07 odbędzie się widowisko, którego każdy szanujący się fan jazzu nie może pominąć. Trio DeJohnette-Coltrane-Garrison po prostu musi zaspokoić potrzeby jazzowych koneserów.

jazovia2

Na koniec organizatorzy zaplanowali absolutny hit – Piotr Metz, założyciel RMF FM, przez wiele lat związany z radiową Trójką, wprowadzi nas w świat Beatlesów. Podczas spotkania odbędzie się odsłuch pierwszej kopii taśmy-matki albumu „Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band” (to na nim znalazły się m.in. „With a Little Help from My Friends” i „Lucy in the Sky with Diamonds”). Jakość dźwięku nośnika jest wyśmienita i bardzo zbliżona do doznań zapewnianych przez oryginał. Drugą, unikatową atrakcją wieczoru będzie projekcja fragmentów legendarnego filmu dokumentalnego o Beatlesach – „Let it be”. Film ma swoją własną, ekscytująca historię – choć nagrodzony Oscarem jest skutecznie blokowany z powodu rzekomo niekorzystnego przedstawienia wizerunku zespołu. Mimo przygotowania w 2003 roku zremasterowanej wersji, od lat 80-tych dokument nie jest oficjalnie dostępny.

13487680_1254272564604415_613529335_n

17 KOMENTARZE

  1. Hmmm trudne pytanie, marzy mi sie dzien pelen glebokich refleksyjnych rozmow z Kasia Nosowska, jej wrazliwosc oraz energia jest cudowna. Poszlybysmy potem na obiad z O.S.T.R em aby dalej prowadzic nieprzemyslane rozmowy o zyciu. Pozniej cala Trojka spotkalibysmy sie z Arturem Andrusem,bo smiech to zdrowie, z inteligentnym zartem na czele:) a na koniec aby dzien zakonczyc odpowiednia mieszanka artymu iu dobrej muzyki dolaczylaby do nas Maria Peszek i tak do rana… 🙂

  2. Ja rowniez chcialabym dzien spedzic z Goranem Bregovicem, natchnac sie poztywna wibracja, energia, zrelaskowac sie i odplynac w przestrzen mysli , skoncentrowac sie tylko na muzyce i wlasnym umyselm i pokonac inna przestrzen swiadomosci w rytmie Balkan:)

  3. Jak dla mnie Pan Krzysztof Komeda ! Klasyk , jeden z najlepszych polskich muzyków jazzowych . Moim zdaniem zostawił duży wpływ na kształtowanie sie muzyki jazzowej . Kto jego muzyki nie zna ? I kto by nie chciał cofnąć sie w czasie aby poznać legendę ? Ja na pewno ! Dzięki jego kompozycją otworzyłam sie na kolejny rodzaj muzyki jakim jest jazz ❤️

  4. Jesteśmy fanami muzyki od jazzowej po etno…ale Ja najbardziej chciałabym dzień spędzić z Goranem Bregovicem, niesamowita energia, którą zaraża wszystkich wokół, a miłość do Bałkan, na pewno sprawiła by, że mielibyśmy o czym dyskutować 🙂

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here