Główny Urząd Statystyczny opublikował niedawno dane za rok 2014 na temat polskich mikroprzedsiębiorstw. Okazuje się, że firm zatrudniających do dziewięciu osób, istniało wtedy w Polsce 1 mln 826 tys., z czego aż 11,4% czyli 209 tys. funkcjonowało na Śląsku. Ich liczba w stosunku do roku 2009 wzrosła o niemal 10%.

Powyższe dane świadczą o tym, że coraz więcej osób bardziej preferuje prowadzenie własnej działalności gospodarczej, nawet na małą skalę, niż pracę na etacie. Ta tendencja jest widoczna również w Gliwicach oraz całym województwie. Pod tym względem, wśród miast w naszym regionie, jesteśmy na czwartym miejscu. Pierwsze w kolejności – co naturalne ze względu na wielkość – są Katowice z liczbą 42 700 mikrofirm, następnie Częstochowa (25 297 mikrofirm) i Bielsko-Biała (24 252). W Gliwicach w 2014 roku istniały 22 652 mikroprzedsiębiorstwa, co stanowi 9,2% wszystkich mikrofirm na Śląsku i 1,24% w skali kraju. Za naszym miastem są m.in. Bytom (15 755 mikrofirm), Zabrze (15 723) i Tychy (13 176).

Nasz region jest również na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczbę osób zatrudnionych w mikroprzedsiębiorstwach. Spośród 3 mln 569,7 tys. ludzi pracujących w mikrofirmach, aż 430,2 tys zostało zatrudnionych na Śląsku, czyli ponad 12% w skali kraju, jest to niecałe 200 tys. pracowników mniej niż w woj. mazowieckim. Jednocześnie wyprzedziliśmy takie województwa jak wielkopolskie (10,7% zatrudnionych w skali kraju) czy małopolskie (9,1%). Tak szybki rozwój mikrofirm w dużej części spowodowany jest oczywiście zyskami jakie przynoszą. Przedsiębiorstwa zatrudniające do dziewięciu osób na Śląsku w 2014 roku zarobiły aż 93 mld zł, co stanowi ponad 10% przychodów wszystkich mikrofirm w Polsce w tym okresie. Lepszym wynikiem pochwalić mogą się tylko dwa województwa: mazowieckie z wynikiem 198 mld zł i wielkopolskie, 101 mld zł. 

Jakie branże przynoszą tak duże obroty? Okazuje się, że aż 44% zysków kilkuosobowych firm, pochodzi z handlu i naprawy pojazdów samochodowych. Na drugim miejscu z bardzo dużym skokiem procentowym, plasuje się działalność finansowa i ubezpieczeniowa zgarniając 12% wszystkich przychodów mikrofirm oraz budownictwo, które osiąga 11%.

2 KOMENTARZE

  1. Dobrze, że Gliwice dbaja o te mikrofirmy i wpiepszylo im max. wysokość podatku za budynki wykorzystywane do dzialalnosci gospodarczej. Nie mówię o strefie ekonomicznej, gdzie w większości sa to koncerny zagraniczne, ktore sa zwolnione nie tylko z tego podatku. Przy najbliższej okazji przenosze dzialalnosc do jakies wsi gdzie ten podatek jest znacznie nizszy.

  2. Trzeba dodać że są to firmy które utrzymują całe rodziny i którym Prezes i spółka powinni pomagać a nie pióra sobie fundować z „byle co” robienie.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here