Warto wiedzieć: foteliki, pasy

W samochodzie nie ma miejsca na improwizację.

Tu obowiązują ścisłe zasady. Nie czekaj, aż maluch to zrozumie, ucz go, że w aucie trzeba siedzieć w foteliku. Dziecko powinno być przewożone w taki sposób już od chwili narodzin. Nawet powrót ze szpitala nie może odbywać się inaczej. Dlatego fotelik najlepiej umieścić na liście zakupów na najwyższej pozycji – maleństwo skorzysta z niego wcześniej niż z wózka i łóżeczka. 

Obowiązek przewożenia dzieci w foteliku wynika z „Ustawy prawo o ruchu drogowym” 

Cytat z ustawy:
3. W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
4. Przepis art. 3. nie dotyczy przewozu dziecka taksówką osobową, pojazdem pogotowia ratunkowego lub policji. Ponadto w art. 45. ust 2. ustawodawca określił zasady przewożenia dzieci w pojeździe, kategorycznie zabraniając: 

1) przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera,
2) przewożenia poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.

Dorośli! Pasy bezpieczeństwa też są ważne!
Za jazdę bez zapiętych pasów grozi mandat karny w wysokości 100 zł. Jeżeli dotyczy to dzieci przewożonych bez fotelika lub innego urządzenia do ich przewożenia – 150 zł. Mandatem zostaną ukarani zarówno kierowca, jak i pasażerowie, którzy nie podporządkują się temu obowiązkowi. 

Z analiz wypadków drogowych wynika, że zapięte pasy bezpieczeństwa zmniejszają ryzyko utraty życia o 50 proc. Do najpoważniejszych obrażeń powstałych na skutek wypadków drogowych dochodzi wtedy, gdy ich uczestnicy nie mają zapiętych pasów! Przypominamy: obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa wynika z „Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym”. art. 39.1. Kierujący pojazdem samochodowym oraz osoba przewożona takim pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z tych pasów podczas jazdy z zastrzeżeniem ust. 3. 

Obowiązek korzystania z pasów bezpieczeństwa nie dotyczy:
1) osoby mającej orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do ich używania,
2) kobiety w widocznej ciąży,
3) kierującego taksówką osobową podczas przewożenia pasażera,
4) instruktora lub egzaminatora podczas szkolenia lub egzaminowania,
5) policjanta, funkcjonariusza Urzędu Ochrony Państwa, straży granicznej i służby więziennej , żołnierza sił zbrojnych podczas przewożenia osoby zatrzymanej,
6) funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu podczas wykonywania czynności służbowych,
7) zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej,
8) konwojenta podczas przewożenia wartości pieniężnych,
9) osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej w noszach lub w wózku inwalidzkim.

(KMP Gliwice)

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje