W tym roku dobiegła końca druga i jednocześnie ostatnia kadencja rektora Politechniki Śląskiej – profesora Andrzeja Karbownika. O fotel rektora ubiegało się dwóch kandydatów – prof. dr hab. inż. Adam Czornik (Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki) oraz prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk (Wydział Mechaniczny Technologiczny). Dzisiaj, podczas posiedzenia wyborczego Uczelnianego Kolegium Elektorów w składzie 179 osób, wybranych spośród nauczycieli akademickich, studentów doktorantów i pracowników niebędących nauczycielami akademickimi, dokonano wyboru nowego  – 17., w historii rektora Politechniki Śląskiej, który będzie pełnił tę funkcję w latach 2016-2020. Liczbą 116 głosów zwyciężył prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk. 

Profesor Arkadiusz Mężyk urodził się 29 września 1962 roku w Wodzisławiu Śląskim. W 1987 roku ukończył studia na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn na wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Śląskiej, uzyskując tytuł zawodowy magistra inżyniera o specjalności: Maszyny robocze ciężkie. Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę w Politechnice Śląskiej.  W 1992 roku przebywał na 6-cio miesięcznym stażu naukowym w Uniwersytecie Technicznym w Lyngby (Dania). 2 lata później obronił z wyróżnieniem rozprawę doktorską przed Radą Wydziału Mechanicznego Technologicznego w dyscyplinie Budowa i eksploatacja maszyn. Rozprawę habilitacyjną obronił z wyróżnieniem przed Radą Wydziału Mechanicznego Technologicznego w 2002 roku. W latach 1999-2002 był członkiem Senatu Politechniki Śląskiej oraz członkiem Senackiej Komisji ds. Dydaktyki. W latach 2002-2008 pełnił funkcję Prodziekana ds. Ogólnych Wydziału Mechanicznego Technologicznego. W 2007 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej nadał Mu tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych. W zakresie działalności organizacyjnej, w latach 2008-2009 roku, pełnił obowiązki Pełnomocnika Rektora Politechniki Śląskiej ds. Współpracy Naukowej z Polonią oraz Pełnomocnika Rektora Politechniki Śląskiej ds. Realizacji Projektów Dydaktycznych (2008-2010).

O tym, jakie będą rządy nowego rektora przekonamy się podczas trwania 4- letniej kadencji, która rozpocznie się 1 września 2016 r.

19 KOMENTARZE

  1. W sumie zdobył więcej głosów niż Karbownik w 2008. Karbownik w pierwszych wyborach zdobył 57% ważnych głosów, Mężyk teraz 65%. Ciekawi mnie czy Mężyk za 4 lata będzie się ubiegał o kolejną kadencję – a jeśli tak, to czy powtórzy wynik obecnego rektora, którego w 2012 poparło tylko 53% elektorów.

  2. z dwoja zlego lepiej w strone przepasci – czekamy na 10 miejsce w rankingu zamiast obecnego 7.

    Szkoda straconej szansy.

  3. Gratuluję prof. A.Mężykowi, życzę realizacji planów.
    Czekam na frustratów wylewających żale po AC.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here