Wrocław, Bielsko Biała, Kołobrzeg, Łódź, Szprotawa, Słupsk, Legnica, a ostatnio również Warszawa to miasta wolne od cyrków, w których występują zwierzęta. Czy Gliwice do nich dołączą? Dominika Siok i Marzena Osipowska, bohaterki materiału „Pierwsze takie miejsce w Gliwicach. Wystarczy jedno kliknięcie by pomóc” wystosowały w tej sprawie petycję obywatelską do prezydenta naszego miasta. Zdaniem dziewczyn sprawa jest bardzo ważna, ponieważ, jak piszą zwierzęta w cyrkach są traktowane przedmiotowo. – Zmuszanie zwierząt do tego typu pracy, często niezgodnej z ich naturą, uważamy za etycznie naganne i pozbawione walorów edukacyjnych. – wyjaśniają autorki petycji, które domagają się m.in. wprowadzenia zakazu dystrybucji darmowych biletów przez cyrki w szkołach i przedszkolach, oraz wszelkich innych form ich dystrybucji i reklamy. Na stronie czytamy:

Domagamy się wprowadzenia zakazu organizowania na terenie Gliwic przedstawień w cyrkach ze zwierzętami, oraz organizowania w naszym mieście wszelkich innych imprez, podczas których rozrywka człowieka wiąże się z niehumanitarnym traktowaniem zwierząt. Domagamy się należytego egzekwowania zapisów polskiego prawa dotyczących zwierząt wykorzystywanych dla rozrywki.

Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic wyjaśnia – Prawo nie zabrania funkcjonowania na terenie Polski cyrków, w których spektaklach biorą udział również zwierzęta. Za warunki w jakich żyją zwierzęta biorące udział w pokazach cyrkowych odpowiadają właściciele cyrku, a sprawdza je – zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt – Główny Lekarz Weterynarii oraz Inspekcja Weterynaryjna. 

Pod apelem podpisało się już ponad 2000 osób. Zdaniem dziewczyn cyrk z udziałem zwierząt pozbawiony jest walorów edukacyjnych, wręcz uczy dzieci przedmiotowego stosunku do zwierząt. Pod pozorem edukacji pokazuje się widzom zwierzęta zniewolone, zachowujące się wbrew własnej naturze. Dzisiaj organizatorki akcji mają zamiar złożyć petycję do wszystkich radnych naszego miasta oraz prezydenta Frankiewicza.

W 2015 r. Związek Pracodawców Cyrku i Rozrywki zwrócił uwagę samorządom, iż odmowy wydzierżawiania gruntów miejskich cyrkom organizującym pokazy z udziałem zwierząt, stanowić mogą naruszenie prawa cyrków do prowadzenia działalności artystycznej. Jarzębowski przekonuje – Odmowa miasta wydzierżawienia terenu pod namiot cyrkowy nie załatwia problemu, gdyż można go rozbić na terenie prywatnym.

 

71 KOMENTARZE

 1. Już dawno powinni pozamykać cyrki z udziałem zwierząt, ale lepiej późno niż wcale.
  Najszybciej i najprościej po prostu nie chodzić do cyrku. Jest 21 wiek, a świadomość większości ludzi to głębokie średniowiecze. Wstyd!!!!!!

 2. Sami jesteście tresowani bardziej od tych zwierząt. Odłączyć ludziom prąd i są bardziej bezradni niż zwierzęta wypuszczone z klatki. Nie wspominając o wojnie, podczas której przeciętny młody chłopak, bez przeszkolenia wojskowego, nie wiedziałby co to karabin i jak się go trzyma. Zamiast rozwiązywać poważne problemy lewactwo jak zwykle wyciąga na wierzch bezsensowne tematy zastępcze.

 3. Jak czytam niektóre wpisy to aż mi się coś w żołądku przekreca. Uważacie, że nie ma sensu walczyć o zwierzęta w cyrku dlatego bo inne zwierzęta też cierpią ?co to za stek bzdur! Idąc ta drogą dalej zylibysmy w epoce kamienia łupanego. To że jest wiele zła i niesprawiedliwości na świecie nie znaczy, że ludzie mają prawo to tolerować i przyjmować to jako coś normalnego. Jeśli tak będziecie myśleć to gdzie zajdziecie ?

 4. następny przykład konie które uczestniczą w zawodach pewnie nie widzieliście ich wyczerpania po takim wysiłku ja widziałam jak zdychał piękny ogier więc o czym my mówimy tych żal i tych to co całkiem wyeliminować po co je jeść oglądać itp. a musztry z udzialem psów i koni pokazy wojskowe stażackie policyjne to też godziny tresury

 5. Zwierzętom w cyrku na pewno nie jest dobrze! tresura to tortura i znęcanie się nad nimi!!! Oczywiście że cyrk powinien byc nastawiony na sztukę akrobacyjną! roźśmieszanie i ogólną zabawę dzięki magigom a nie cierpieniu Zwierząt!!! NIE dla cyrku ze Zwierzętami!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. a co to za cyrk bez zwierząt dziwne tyle zwierząt zabijamy do konsumpcji i dobrze a ile zabijanych przez glupote a jak wystepują to co im sie stanie sa super żywione dbają o nich bo cyrkowe muszą być pięknie utrzymane mają lepiej niż w niektorych domostwach więc nie przesadzajmy

 7. Oczywiście, że nie powinny występować! Miejsce zwierząt jest w ich naturalnym środowisku, a nie w namiocie ku naszej rozrywce, okupionej latami tortur. Gliwice, nie ma się nad czym zastanawiać!

 8. boze ale placz o zwierzeta w zoo, polowa domowych pupili ma gorzej niz cyrkowe zwierzeta, ale nikt z tego nie robi sensacji, pomijam wszystkich milosnikow zwierzat, a w szczegolnosci psow ktorzy nawet po swoich pupilach posprzatac nie potrafia (po prostu nie chca), a w takich tematach jak ten krzycza najglosniej

 9. Jednakze nikt nie zamierza byc nokautowanym. A w historii bylo kilku takich, dla ktprych liczylo sie tylko zadawanie jak najwiekszej fali bolu przeciwnikowi, nie sam sport.
  Cyrkowcy raczej nie maja takiego podejscia do tresowanych zwierzat. Pewnie zdarzaja sie odstepstwa od normy – w kazdej sferze wystepuja wyjatki.

 10. Mateusz Odyn Klinke Skoro taki Pan mądry jest to proszę zamknąć się w ciasnej klatce i wynająć kogoś do okładania batem. Człowieku użyj czasem mózgu (takie coś umieszczone w czaszce)

 11. Z całym szacunkiem ale porównanie godne geniusza…. Czy cheerleaderki są po występie zamykane w klatkach, bite na treningach i całe życie spędzają w hali sportowej? Polecam czasem pomyśleć zanim dotknie się klawiatury.

 12. Zawsze wystepowaly i nikt nie robil z tego problemu. Identyczna sytuacja jak z naszymi cheerleaderkami.
  Ludzie sami stwarzaja jakies wyimaginowane problemy.
  Najlepiej to nie jedzmy w ogole miesa, ubierzmy chlopow w kuse ciuszki z pomponami, a do cyrku wstawmy lalki lub awatary.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here