Wykłady, prezentacje, spacery. Europejskie Dni Dziedzictwa…

Wykłady, prezentacje, spacery historyczne i spotkania ze znanymi ludźmi związanymi z Zabrzem – tak wyglądały 30. Europejskie Dni Dziedzictwa w Zabrzu. Tegoroczna edycja odbywała się w całym kraju pod wspólnym hasłem: połączeni dziedzictwem.

Drobne upominki i najnowsze wydanie Kuriera Zabrzańskiego czekały na uczestników prelekcji przygotowanych w Galerii Café Silesia. W ramach EDD odbył się tam wykład o urodzonych w 1883 roku w Zabrzu Else Bansen i Dorothee von Velsen. Pierwsza z nich była malarką, druga natomiast pisarką oraz działaczka na rzecz praw kobiet. Mimo, że w dzieciństwie opuściły Zabrze, w ich twórczości pojawiały się wątki związane z „krainą lat dzieciństwa”. W trakcie spotkania można będzie zobaczyć w oryginale oraz formie reprodukcji prace malarskie oraz projekty dekoracji na porcelanie autorstwa Else Bansen.

Kolejną atrakcją dla miłośników lokalnej historii i architektury był spacer z przewodnikiem. W związku z obchodami 100-lecia nadania Zabrzu praw miejskich motywem przewodnim zostały wybudowane w latach 20. XX wieku obiekty użyteczności publicznej. Wśród nich znalazły się między innymi I Liceum Ogólnokształcące oraz Szkoła Podstawowa nr 15. Na koniec wycieczki na uczestników czekała niespodzianka – podziwianie panoramy Zabrza z dachu budynku szkoły.

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Muzeum Miejskie przygotowało również specjalną odsłonę wystawy Kolekcjoner. W ramach niej odbyło się spotkanie z Grzegorzem Pawłowskim, właścicielem bogatej kolekcji pamiątek związanych z Górnikiem Zabrze. Wśród gości znalazł się Dieter Pawlik, urodzony przy ulicy Damrota zabrzanin i pierwszy trampkarz w dziejach klubu, który dziś jest prawdziwą skarbnicą wiedzy. Jednym z gości był również syn Henryka Hajduka, trzykrotnego Mistrza Polski w barwach Górnika, piłkarza charakterystycznego z powodu gry w okularach. Ten przedmiot jak i wiele innych pamiątek można jeszcze do połowy listopada podziwiać w ramach wspomnianej wystawy Kolekcjoner w Muzeum Miejskim przy ul. Powstańców Śląskich 3.

Media Społecznościowe

0FaniLubię
3,912ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Nowe informacje