Płaca minimalna w 2017 roku, wynikająca z zapisów ustawowych, miałaby wzrosnąć do 1862 zł. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponowało kwotę 1920 zł. Wczoraj, podczas posiedzenia Rada Ministrów podbiła stawkę i przyjęła propozycję przewidującą wzrost o 138 zł od ustawowego. W przyszłym roku płaca minimalna wyniesie 2000 zł brutto, oznacza to, że na rękę pracownik dostanie 1 459,48 zł. W stosunku do 2016 roku minimalne wynagrodzenie za pracę pójdzie w górę o 8,1 %.

-Kierując się odpowiedzialnością za budżet państwa, za sytuację finansów i za los polskich obywateli, myśląc o godności polskich obywateli, rząd zdecydował, że w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie będzie wynosiło 2 tys. zł – powiedziała Premier Beata Szydło na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zadowolenia z takiego obrotu spraw nie kryła szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska  – Podniesienie minimalnego wynagrodzenia to bardzo dobra wiadomość dla Polaków – oceniła.

Taką propozycję rząd przedstawi Radzie Dialogu Społecznego do 15 czerwca br.

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej rosną także inne świadczenia, takie jak odprawa przy zwolnieniu grupowym, wynosząca piętnastokrotność płacy minimalnej, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego.

źródło: MPiPS

22 KOMENTARZE

 1. Hahah odezwała się pani politolog, to powiedz gdzie napisałem nieprawdę, argumenty konkretne bo to że w mediach tak mówią to nie jest argument przeciwny, to że TVP za czasów PO ukrywało niewygodne faktu dla rządu a teraz je pokazuje to nie znaczy, że to nieprawda! Ja mam samodzielne myślenie w przeciwieństwie do ciebie, pewnie jesteś zaKODowana na „nie” hahah 🙂

 2. strasznie denny hejterski komentarz, tak sie znasz na polityce jak dziecko w przedszkolu na studiach medycznych, wszystko co piszesz to tylko oblednie powtarzane slogany z rezimowych mediow, naprawde samodzielne myslenie nie boli ale widac niektorzy maja z tym problem, m.in tacy jak Ty

 3. WoW tak przy okazji o ile nie podniesie się podatków a sklepy nie dźwigną cen to może z tej podwyżki będzie coś dla ludzi choć i tak dalej to zapomoga.Minimalna powinna brzmieć 3050zł.

 4. Jak kogos nie stac na pracownika to niech zapierdala sam w swojej firmie, albo niech idzie sie zatrudnic na etat do kogos innego.

  Czemu kazdy w PL co zaklada swoja dzialalnosc to oczekuje, ze w 3 lata dorobi sie niezlej chaty i 3 samochodow?

  Znam takich co płaczą, ze ich nie stac na pracownika, ale prezenciki dla dzieci (bez okazji) robia za 2-3 tysiace…

 5. Narzekacie a jeszcze nikomu nic nie zabrali jeśli zaczną zabierać wtedy bd mieć rację. Platforma kradła dosłownie w bezczelny sposób na miliardy przez 8 lat afera za afera bez żadnych konsekwencji. W każdym razie gdyby pis robił coś złego dla Polski Niemcy ani Unią europejska nie miała by takiego bólu dupy jaki mają teraz. Tracą panowanie nad Polską dzięki Bogu. Temu im się to nie podoba tak samo kodowcy którzy stanowią samo stare społeczeństwo oczywiście z tych którzy za emerytury dostają od 3 tysięcy w górę a boja się tego stracić. Zobaczymy co bd wg mnie nie jest źle a co czas pokaże wtedy zweryfikujemy

 6. Już widzę który pracodawca będzie chciał zapłacić prawie 2 tys. Będzie jeszcze gorzej z pracą i jej znalezieniem. 500+ to nic innego jak rozszerzenie patologii i bezrobocia. Kasa na dzieci powinna być np. w bonach,żeby nie dało się za to kupić wódki.

 7. niech zrobią pensje minimalną 20 000 albo 200 000 wtedy z dnia na dzień wszyscy Polacy będą zamożni. Zaklinanie rzeczywistości to smutna przypadłość katolickich socjalistów.

 8. 1500zł netto czyli 340 euro 😀 Jak w Grecji byłem rozmawiałem z kelnerką w barze i nie wierzyła, że w Polsce zarabia się tyle w miesiąc co ona w tydzień bez napiwków 😛

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here