spot_img

XIV Międzynarodowy Festiwal Gitarowy

W Gliwicach po raz czternasty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Gitarowy.

Program wypełnią cztery koncerty. Wystąpią wirtuozi z Chorwacji, Czarnogóry i Włoch.

– Chcę, aby w Gliwicach była prezentowana muzyka gitarowa w jak najlepszym wykonaniu. Artyści chętnie tu przyjeżdżają i chętnie potem do nas wracają. Zoran Dukić, który zagra jako pierwszy, był już w Gliwicach kilka lat temu. To niezwykle utalentowany wykonawca, bardzo doceniany, koncertujący na całym świecie – opowiada gliwiczanin Gerard Drozd, kompozytor i gitarzysta, który wymyślił festiwal i od początku go organizuje.

Zoran Dukić przedstawi w Gliwicach dużo muzyki hiszpańskiej i latynoamerykańskiej. Pojawi się też element gliwicki, bo Chorwat wykona Adagio op. 44, skomponowane przez Gerarda Drozda i wykonywane przez gitarowych wirtuozów w różnych krajach. Tę samą kompozycję wprowadził do swojego repertuaru duet Salvatore Lombardi & Piero Viti, który zagra na ostatnim koncercie festiwalu. Będzie to jednak inna wersja instrumentalna – na gitarę i flet, której prawykonanie odbyło się w tym miesiącu w Neapolu.

– Salvatore Lombardi i Piero Viti z Włoch to świetni soliści, występujący z uznanymi orkiestrami. Od 20 lat grają także z wielkim powodzeniem w duecie. Koncert w Gliwicach to ich pierwszy występ w Polsce – zachęca Gerard Drozd. Na drugim koncercie będzie można natomiast usłyszeć inny włoski duet Caputo – Pompilio. Zdobył on najwyższe uznanie na prestiżowych konkursach dla duetów gitarowych, m.in. w Montélimar we Francji. Jako trzeci zaprezentuje się Goran Krivokapić – artysta urodzony w dzisiejszej Czarnogórze, który ma na swoim koncie wiele zwycięstw na konkursach międzynarodowych.

Wszystkie koncerty odbędą się w Centrum Edukacyjnym im. Bł. Jana Pawła II (obok Katedry), a ich początek zaplanowano na godz. 18.00. Bilety można kupować na miejscu – bezpośrednio przed występem. Festiwal wspiera miejski samorząd.

W Gliwicach wystąpią kolejno: 4 listopada – Zoran Dukić, 11 listopada – Duo Caputo – Pompilio, 18 listopada – Goran Krivokapić, 25 listopada – Duo Lombardi – Viti. 

(źródło: UM Gliwice)

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,874ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts