wtorek, 3 października, 2023
spot_img

XIX-wieczna kamienica zniknie z ul. Barlickiego

Obecnie trwają prace rozbiórkowe prowadzone przez firmę SFW WARWAS.

Pani Aleksandra Kamińska, kierowniczka nadzorująca prace, poinformowała nas, że przedsiębiorstwo otrzymało zgodę na pełną rozbiórkę budynku. Niestety nie mogła udzielić nam odpowiedzi na pytanie dotyczące przyszłych planów inwestora, czyli firmy Wasko S.A. 

Miejski konserwator zabytków Ewa Pokorska – Ożóg załamuje ręce.
– Walka o budynek trwała już od kilku lat. Niestety, wojewódzki konserwator zabytków nie wpisał obiektu na listę zabytków ze względu na jej zły stan techniczny. Dlatego też, właściciel nie miał obowiązku remontowania kamienicy. Nieużytkowana przez wiele lat, niszczała coraz bardziej, aż w końcu nadawała się wyłącznie do rozbiórki. Choć zawsze wkładamy wiele starań w ratowanie naszych zabytków, to jednak ostateczna decyzja należy do wojewódzkiego konserwatora. 

Prace postępują i już wiadomo, że wspaniały budynek zniknie z gliwickiego krajobrazu. Nawet będąc już tylko cieniem dawnej okazałości, nadal cieszył oczy gliwiczan. Możemy mieć tylko nadzieję, że gdy przegapiliśmy szansę na ocalenie historycznej perełki Gliwic, kolejnych zabytków będziemy pilnować jak oka w głowie. 

 

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,877ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts