Gliwiczanie lecą w kosmos balonem.

Jeśli warunki atmosferyczne nie pokrzyżują planów młodym badaczom, w sobotę 28 września z terenu lotniska Aeroklubu Gliwickiego na granicę kosmosu polecą 3 balony. 

Pierwszy o znaku SEBA-4 będzie miał na pokładzie aparaturę pozwalającą przekazywać na żywo obraz górnych warstw atmosfery, czerń kosmicznej próżni oraz obraz krzywizny naszej planety. Ponadto ładunek będzie zawierał nadajnik pracujący w zakresie fal krótkich, który jest kolejnym testem przybliżającym organizatorów do wysłania balonu transkontynentalnego – który może przelecieć nawer nad Azją. Cóż to takiego SEBA? To akronim słów – Stratosferyczny Eksperymentalny Balon Amatorski.

Drugi lot odbędzie się za sprawą modelu STS-8. Jest to balon przygotowany przez kolegów ze Słowacji, będą oni testowali nowe komputery pokładowe w warunkach kosmicznego zimna i próżni. Jak zaznaczają organizatorzy trzeci lot SEBA-5 to druga próba pobicia rekordu wysokości w bezzałogowym locie balonem. Rekord Polski, który został ustanowiony 4 maja 2013 przez balon SEBA-2 startujący również z gliwickiego lotniska wynosi 42650 m nad poziomem morza. Aktualny rekord Świata wynosi 44376 metrów i jest nie pobity od 11 sierpnia 2012 roku. Obserwacje i obliczenia dokonane od początku programu „Z Gliwic w Kosmos” pozwalają sądzić, że tym razem się uda i to Polacy będą mieli rekord świata.

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here