wtorek, 3 października, 2023
spot_img

Rozpoczął się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Organowy

W ubiegłą sobotę w naszym mieście rozpoczął się XXVIII Międzynarodowy Zabrzański Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego.

Patronat nad tym wyjątkowym wydarzeniem artystycznym objęła prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. W trakcie koncertu inauguracyjnego, który odbył się w Kościele pw. św. Wawrzyńca w Zabrzu-Mikulczycach wystąpili: Wiktor Brzuchacz (organy) oraz Róża Lorenc (skrzypce). W programie znalazły się utwory barokowe, romantyczne i współczesne.

Wiktor Brzuchacz jest jednym z najwybitniejszych polskich organistów młodego pokolenia. Jest laureatem wielu konkursów organowych, a także autorem płyt i nagrań radiowych. Róża Lorenc jest młodą, utalentowaną skrzypaczką, która zdobyła już wiele nagród w konkursach muzycznych.

Koncert zgromadził licznie zgromadzoną publiczność, która z wielką uwagą wysłuchała utworów wykonanych przez artystów.

– Festiwal organowy to jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Zabrzu. Dzięki temu wydarzeniu możemy podziwiać wirtuozerskie umiejętności artystów z Polski i całego świata. To także okazja do poznania piękna muzyki organowej – komentuje prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik. – Festiwal organowy w Zabrzu to wydarzenie dla wszystkich, bez względu na wiek i zainteresowania. Koncerty odbywają się w pięknych wnętrzach zabrzańskich kościołów, co tworzy niepowtarzalny klimat tej imprezy – dodała.

Ubiegła niedziela upłynęła również pod znakiem tegorocznego Festiwalu Organowego. W Kościele pw. św. Józefa na organach zagrał tym razem Patryk Podwojski. Artysta jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów. W 2021 roku ukończył kolejne studia w klasie improwizacji organowej prof. Wolfganga Seifena na Universität der Künste w Berlinie. Od 2015 roku pełni funkcję organisty Archikatedry w Gdańsku – Oliwie.

Międzynarodowy Festiwal Organowy im. ks. Antoniego Chlondowskiego od ponad ćwierćwiecza gromadzi wielbicieli muzyki organowej. To niezwykle cenna inicjatywa w miejskim kalendarzu imprez kulturalnych, zapoczątkowana i z pasją kontynuowana przez znakomitego instrumentalistę Waldemara Krawca, absolwenta Akademii Muzycznej w Katowicach pod kierunkiem prof. Juliana Gembalskiego oraz uczestnika wielu kursów prowadzonych przez wybitnych profesorów: U. Spang-Hansena, J. Boyera, J. Ferrarda, Ch. Bosserta, N. Danby. Festiwal budzi uznanie występami najwybitniejszych wirtuozów muzyki organowej, a także wyjątkowymi przestrzeniami zrewitalizowanych zabrzańskich obiektów sakralnych.

Jeszcze przez trzy kolejne weekendy zabrzańskie kościoły wypełnią dźwięki królewskiego instrumentu, a koncerty zagrają wirtuozi muzyki organowej z Polski i Włoch. W najbliższą sobotę, 9 września, o godz. 18.00, w Kościele pw. NMP Matki Kościoła (ul. Jordana 84) odbędzie się koncert, w trakcie którego na organach zagra Błażej Musiałczyk. A w niedzielę, 11 września, o godz. 17.00, w Kościele pw. WNMP (ul. Bytomska 111) przed zabrzańską publicznością wystąpi Jesus Sampedro.

Szczegółowy program Festiwalu można znaleźć na plakacie zamieszczonym poniżej oraz stronie Festiwalu: www.festiwal-organowy.pl\

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,878ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts