spot_img

Żeliwny Piknik w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego

Co łączy oręż średniowiecznych rycerzy z robotem-manipulatorem i XIX-wiecznymi precjozami?

Podpowiadamy: odlewnictwo. Dyscyplina w danych wiekach uważana za pokrewną magii i czarownikom,  która po dzień dzisiejszy ma w sobie coś fascynującego. Spotykają się w niej nauka, rzemiosło i sztuka, a wszystkich, którzy będą chcieli zgłębić jej tajemnice Muzeum w Gliwicach i Katedra Odlewnictwa Politechniki Śląskiej zapraszają w sobotę, 6 października, na Żeliwny Piknik. 

Pomiędzy 10.00 a 14.00 w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego na odwiedzających czeka moc atrakcji – prezentacje multimedialne poświęcone historii odlewnictwa, warsztaty z wykorzystaniem gipsowych replik żeliwnych zabytków pochodzących z bogatej kolekcji Muzeum w Gliwicach, pokazy formowania modeli, tworzenia cynowych i woskowych odlewów oraz inscenizacje walk rycerskich.  

Będzie można także samodzielnie posterować ramieniem robota-manipulatora – miniaturowym odpowiednikiem urządzenia wykorzystywanego na zautomatyzowanych liniach odlewniczych oraz wziąć udział w grze Poszukiwacze Żeliwnych Skarbów.  Jej uczestnicy z pomocą specjalnych kart z zagadkami będą tropić odpowiedzi w labiryncie muzealnej ekspozycji.  Ci, którzy zagadki rozwiążą, otrzymają niezwykłe nagrody – woskową replikę medalionu z królową Luzią. Artefakt, choć znajduje się w zbiorach Muzeum w Gliwicach, nie jest na co dzień udostępniany publiczności. Jego repliki specjalnie na Żeliwny Piknik  przygotują studenci Katedry Odlewnictwa.

Serdecznie zapraszamy!

6 października 2012, Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 10.00 – 14.00
Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona

 

spot_img

Get in Touch

0FaniLubię
3,874ObserwującyObserwuj
0SubskrybującySubskrybuj

Latest Posts