Bezwzględne pierwszeństwo pieszych, to nie postulat, ale przywilej, który od 1 marca br. przysługiwał będzie wszystkim, poruszającym się pieszo po gliwickiej Starówce, gdzie wprowadzona zostanie STREFA ZAMIESZKANIA. – informuje Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach.

Przypominamy, że w takim miejscu, pieszy nie ma obowiązku korzystania z chodnika lub pobocza. Ma do dyspozycji całą szerokości jezdni, na której ma pierwszeństwo przed samochodami. Ponadto kierowcy będą musieli przestrzegać ograniczenia prędkości do 20 km/h. Strefa zamieszkania obowiązywać będzie na obszarze Starego Miasta zamkniętego ulicami Górnych Wałów i Dolnych Wałów.

To nie koniec zmian. Na wszystkich skrzyżowaniach Starówki zlikwidowane zostanie pierwszeństwo przejazdu. Od 1 marca br. zostaną wprowadzone skrzyżowania równorzędne, gdzie obowiązuje tzw. „zasada prawej ręki”. Nie zmieni się natomiast sposób parkowania samochodów w obrębie Starego Miasta. Jest ono możliwe w miejscach do tego wyznaczonych.

źródło: ZDM Gliwice

24 KOMENTARZE

  1. Gdzie mogę zgłosić nagminne wymuszanie pierwszeństwa przez innych kierujących pojazdami w okolicach rynku w Gliwicach? Nie wiem na policję, straż miejską albo do zdm żeby wywiesili tabliczki w stylu: „Już nie masz tu pierwszeństwa”, bo ludzie chyba nie znają się na przepisach ruchu drogowego. Jeszcze parę dni i albo pójdą mi hamulce w aucie albo będę musiał wybrać się do blacharza.

  2. Ehhe no to super. W weekendy przejazd będzie graniczyc z cudem. A co do skrzyżowań to mam w aucie rejestrator, aby nie było żadnych wątpliwości. Ps. Kierowcy przypomnijcie sobie zasady na rownorzednych skrzyżowaniach – przyda się..

  3. Z całkowitym zakazem ruchu jest chyba tylko ten problem że w tej strefie mieszkają ludzie mający samochody (problem parkowania) i są sklepy restauracje etc. do których dowozi się towar.

  4. widzę tutaj wielu fanów przepustowości dla których niedopuszczalne jest to, że auto może nie mieć pierwszeństwa ponad pieszym 😀 starówka jest dla pieszych, nie musicie się pakować tam autem jak tylko macie okazję

  5. Już brak znaku na Ulicy Matejki ..,naprawdę z Zarządu Dróg to ludzie nieodpowiedzialni ..wrazie wypadku ..takich trzeba będzie pociągać do odpowiedzialności ..za brak oznakowań na ulicy

  6. Przecież tam i tak była wolna amerykanka (często także w kwestii pierwszeństwa) i piesi chodzący po ulicach – to tylko formalne uznanie rzeczywistości.

  7. ciekawi mnie jak sobie ludki poradzą z tym że nie ma pierwszeństwa na skrzyżowaniach 😀 będzie ubaw po pachy, dobrze że jest komenda niedaleko będą panowie mieli co robić przyjmując kolejne zgłoszenia 😉

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here