Dwa razy w roku (na wiosnę i jesień) przeprowadzana jest powszechna akcja wykładania przynęt ze szczepionką, która ma celu zwalczanie wścieklizny u lisów wolno żyjących. W związku z tym Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że przewidywany termin wiosennej akcji na terenie całego województwa śląskiego to: 19.05. – 28.05.2016 r. Działania są zgodne z zapisami Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szczepienia ochronne przeprowadza się na obszarach lasów oraz we wszystkich miejscach, gdzie przybywają lisy wolno żyjące. Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów, startujących z lotniska Katowice – Muchowiec. Szczepionka zostanie wyłożona z wysokości około 200 metrów, na obszarze ponad 10 tys. km kw. powierzchni zielonych – nie tylko w lasach, ale i na pozostałych terenach zielonych np. na polach, łąkach, w ogródkach działkowych. W sumie na terenie całego województwa śląskiego pojawi się 202620 dawek szczepionki. Ponadto w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (WPKiW) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki. Przynęta ze szczepionką, tzw. „kęs”, jest brązowa, wygląda jak na poniższych zdjęciach.

szczepienia lisów
Płynna szczepionka zawarta jest w plastikowej, szczelnie zamkniętej folią aluminiową, kapsułce/blistrze. Kapsułki/blistry są odpowiednio oznakowane i łatwe do rozpoznania – koloru różowego. Całość umieszczona jest w przynęcie zawierającej substancje wabiące lisy.

Jak informuje Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii warto wiedzieć, że:

1. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu, tak żeby lis mógł ją znaleźć i zjeść. Należy również zwrócić uwagę, na fakt, iż „zapach ludzki” pozostawiony na przynęcie sprawia, iż staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

2. Wielokrotne badania potwierdzają, iż przynęta nie jest niebezpieczna dla ludzi. Jednakże należy zachować ostrożność, gdyż szczepionka zawiera osłabiony wirus wścieklizny. Dla zdrowia ludzkiego może stanowić pewne niebezpieczeństwo w momencie nie zachowania odpowiedniej ostrożności i zaleceń. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) określa konkretne sposoby zachowania się w momencie znalezienia blistra/kapsułki.

W przypadku, kontaktu człowieka z płynną zawartością kapsułki, należy niezwłocznie umyć bieżącą wodą z mydłem ręce oraz wszystkie inne części ciała, które zetknęły się płynną szczepionką. W takich przypadkach należy natychmiast skonsultować się z lekarzem medycyny, który zadecyduje o dalszym ostępowaniu.

3. Dla zwierząt domowych, gospodarskich oraz wolno żyjących przynęta ze szczepionką jest nieszkodliwa!

4. Szczepionka nie jest przeznaczona dla zwierząt domowych oraz gospodarskich, ponieważ na te grupy zwierząt nie działa wystarczająco skutecznie.

5. W okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu zaleca się, by nie wyprowadzać zwierząt domowych na tereny niezabudowane.

6. Wszelkie polowania w tym okresie są zabronione.

Wszelkich dodatkowych informacji udzielać będzie przedstawiciel Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w Katowicach pod numerem telefonu: 32 42 88 611.

źródło: katowice.wiw.gov.pl

 

7 KOMENTARZE

  1. Czyli nie muszę się martwić o to, że spuszczę na 10 min psy w lasku i….. będę musiał chodzić z pieskami i duszą na ramieniu do weterynarza? 🙂

    A tak odbiegając od tematu….
    Jeżeli wypisujecie takie informacje, to może też przestrzeżcie ludzi w Gliwicach, o pułapkach z mięsa i szkła w okolicy lasku na Chorzowskiej! Dwa razy już to zgłaszałem SM i dalej jakiś wieśniak to wystawia.
    Moje pieski są zawsze na smyczy, ale nie raz zdarza się, że ludzie swoich pociech nie pilnują!

Dodaj komentarz

Please enter your comment!
Please enter your name here